Close nav
close
SÜT İNEKLERİ HANGİLERİDİR ?

SÜT İNEKLERİ HANGİLERİDİR ?

Türkiye’de süt üretimi için farklı türlerde birçok inek kullanılıyor. Ülkemizin kendine özel inek türleri olduğu gibi dünyada bilinen türler de coğrafyamızda varlık gösteriyor. Türkiye iklimine adapte olabilen cinsler ve ülkemiz türleri arasında melezlemeye de rastlanıyor. İnsanlığın süt ihtiyacına yanıt veren süt inekleri hangileri sizler için derliyoruz. 


Kırım bölgesinden ülkemize gelen iri yapılı ve kırmızı renklerdeki Kırım Sığırı 1500 kilogram ağırlıkla dikkat çekiyor. Süt inekleri arasında sayılan Kırım inekleri, ülkemizde varlık gösteriyor. 

Kafkasya’da özellikle Kars bölgesine getirilen Zavot sığırları, aslında melez bir tür. Simental ve İsviçre Esmeri ineklerin melezlenmesi ile oluşturulan süt süt inekleri arasında sayılıyor. 

Maraş Sığırı olarak bilinen tür ise ülkemizin yerli ineklerinden Kara Irk ile Güney Anadolu Kırmızısı’nın melezlenmesinden oluşuyor. Süt veren ineklerden birini oluşturuyor. 

Yerli ve Kültür Süt İnekleri ve Süt Verimi

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde rastlanan Holstein inekler, siyah beyaz renkte oluyor. İri yapılı olan hayvanlar, ülkemizde en sık tercih edilen süt ineği türlerinden birini oluşturuyor. Amerika’dan gelen Holstein ineklerinin süt verimi iyiyken Hollanda’dan gelenler daha çok et verimi için tercih ediliyor. 

Adını anavatanı olan Jersey adasından alan Jersey inekleri, özellikle Karadeniz bölgemizde tercih ediliyor. Küçük ve sevimli yapısı olan hayvanların rengi ise kahverengi tonlarında çeşitleniyor. Süt verimi yüksek ve yağlı olan inekler, süt üretiminde kullanılıyor. 

İsviçre ırkından olan Montofon inekleri, iri gövdeleri ile ayırt ediliyor. Hem süt hem de et üretimi için kullanılan cins, besi tutması en iyi ırklardan biri. 

Yerli ve Kültür Süt İnekleri ve Süt Verimi 

Yerli ve kültür ineklerinin süt verimini ve özelliklerini detaylarıyla öğrenerek süt üretimine yön verebilir, yetiştireceğiniz hayvanı seçebilirsiniz. Süt inekleri ülkemizde birçok farklı türde bulunuyor. En çok tercih edilen ırkları sizler için derliyoruz. 


Anahtar Kelimeler:HANGİLERİDİRİNEKLERİ?SÜT